Новини

РЕФОРМА САМОВРЯДУВАННЯ В ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ГРОМАДІ

Процес децентралізації влади і реформування місцевого самоврядування розпочався в Україні  в 2014 році.  В 2015 році   створені перші обֹ’єднані територіальні громади (ОТГ). Нині в Запорізькій області діють, вчаться, роблять перші кроки 6 об’єднаних територіальних громад.

Незважаючи на те, що у реформи  є недоліки і пов’язані з ними ризики вже стало очевидним, що громади мають значно збільшену ресурсну базу для розвитку. Долаючи певні перешкоди на початку ( неузгодженість дій влади,  зволікання з прийняттям нормативних актів,  відсутність кваліфікованих кадрів на місцях, тощо) вже існуючі громади  закладають важливі основи для свого економічного розвитку в перспективі, бо отримують територіальні, земельні ресурси, мають змогу облаштувати інфраструктуру. Головне, щоб нові можливості були максимально ефективно реалізовані

 У 2016  на розвиток інфраструктури цих громад держава виділила 1 мільярд гривень. З цих коштів шість ОТГ Запорізької області отримають 46 млн. 533 тис. гривень. Підтримують об’єднані громади і Запорізька обласна рада, яка своїм рішення виділила кошти на поліпшення базової інфраструктури громад. Кожна громада отримає 833 тис. грн..  Крім того, активна Берестівська громада ( Бердянський район) вже налагодила співробітництво з міжнародними донорами  і через проектну діяльність отримає від німецького товариства міжнародного співробітництва 500 тис. грн., а  від уряду Японії – 1млн. 400 тис. грн. на свої потреби. Як бачимо, нині вся увага уряду, міжнародних донорів сконцентрована саме на ОТГ. Мета очевидна: зробити ці громади  вітриною реформи, щоб у всіх інших не виникало сумнівів щодо доцільності об’єднання.

 А що ж інші громади Запорізької області? Чи очікується створення нових ОТГ вже у поточному році?

За період з 2014 по серпень 2016 велика кількість активних громадян, депутатів сільських та селищних рад, представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування прийшли до розуміння, що реформи неминучі, держава  крокує шляхом зміни неефективної системи управління. Сьогодні ми маємо  можливість добровільного об’єднання, але, ймовірність того, що незабаром буде вольове рішення і реформа буде завершена вже примусово дуже велика, бо саме так зробили інші держави, які пройшли через реформу місцевого самоврядування. Тільки в цьому разі громади вже не отримають державних субвенцій.

Наразі в області ведеться активна робота  по утворенню об’єднаних територіальних громад. А що ж у нашому районі?

У 2015 році була створена робоча група з питань проведення реформи місцевого самоврядування. До складу робочої групи увійшли селищний і сільський голови, представники райдержадміністрації.  На засіданні робочої групи розглядалися 2 пропозиції щодо створення ОТГ. В першому варіанті пропонувалося створити на базі Чернігівського району дві об’єднані громади з адміністративними центрами у с. Богданівка  і в смт Чернігівка, в другому варіанті пропонувалося створити одну об’єднану територіальну громаду с адміністративним центром у смт Чернігівка. Робоча група обрала другий варіант: 1 район – 1 громада, але процес об’єднання у 2015 році так і не розпочався і тільки тепер ми робимо перші кроки.

Рішенням Чернігівської селищної ради  від 12.07.2016 № 25  затверджено «Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад».
Голова Чернігівської селищної ради своїм розпорядженням від 28.07.2016 року № 16-О  ініціював добровільне об’єднання територіальних громад всіх населених пунктів нашого району в Чернігівську селищну територіальну громаду Чернігівського району Запорізької області з адміністративним центром у смт Чернігівка.

В цей же день розпорядженням № 17-О затверджено графік проведення громадських обговорень у населених пунктах Чернігівської селищної ради.
Громадські слухання згідно графіку проведені у с. Чернігово-Токмачанськ 4 серпня, у с. Могиляни – 5 серпня, у с.Верхній Токмак-1 – 9 серпня, у смт Чернігівка- 12 серпня.  Мешканцями Чернігівської громади прийнято рішення підтримати ініціативу селищного голови щодо об’єднання. Дякуємо всім, хто знайшов час для того, щоб прийняти участь у обговоренні такого важливого для громади питання.

Наступний крок – розгляд і прийняття рішення  про надання згоди щодо об’єднання на сесії селищної ради. Після цього до всіх сільських рад району буде надіслано звернення Чернігівського селищного голови по розгляду пропозицій щодо добровільного об’єднання територіальних громад.
Для ознайомлення з досвідом діючих на території нашої області об’єднаних громад вже відбулися візити представників селищної ради до громад Куйбишевського району. Наразі запланований візит голів сільських рад до того ж району.

В рамках канадсько-польско-українського проекту «Наше самоврядування – спільна справа», в якому  приймають участь Чернігівська селищна рада та  активні громадяни  з травня по серпень поточного року відбулися тренінги у Херсоні, Миколаєві, Запоріжжі, які відвідали 7 учасників Проекту. На вересень заплановано семінар-зустріч активістів , депутатів-учасників Проекту з експертом Інституту Політичної освіти Олександром Солонтаєм  і ознайомчий візит до Веселівської об’єднаної територіальної громади.

Перший крок на шляху створення ОТГ Чернігівського району зроблено і  тепер від кожного з нас залежить, яким буде життя районі у найближчому майбутньому.   Головне – не будьте байдужими.