Відповідь Міністерства юстиції України на звернення депутатів селищної ради щодо державної реєстрації актів цивільного стану
У зв’язку з рішенням Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області від 07.09.2018 №47 Міністерством юстиції України розглянуто звернення депутатів Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області  та повідомляється. Згідно зі статтею 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом ради сільських, селищних, міських рад делеговано повноваження щодо державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною другою статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон) визначено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, смерті.

При цьому частиною першою статті 18 Закону встановлено, що про факт державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

Крім того, пунктом 32 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719 /4940 (далі - Правила),передбачено що у разі внесення відомостей про батька дитини в порядку, визначеному абзацом першим пункту 18 глави 1 розділу  III Правил, виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради видається довідка про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Про видачу зазначеної довідки у графі «Для довідок» обох примірників актового запису про народження робиться відповідна відмітка і проставляється підпис заявника.

У разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради видається довідка для отримання допомоги на поховання, про видачу якої в графі «Для відміток» обох примірників актового запису про смерть робиться відповідна відмітка і проставляється підпис заявника (пункт 16 глави 5 розділу III Правил).    

Варто відзначити, що Міністерство юстиції України постійно проводить певні заходи щодо оптимізації структури органів державної реєстрації актів цивільного стану з метою покращення матеріально – технічного стану відділів державної реєстрації актів цивільного стану, підвищення ефективності їх діяльності.

За інформацією Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, при розгляді питання об’єднання Пологівського та Чернігівського районних відділів державної реєстрації актів цивільного стану 11.10.2017 за №560/04/2/06-87 направлено відповідного листа Чернігівській районній державній адміністрації, проте відповіді не отримано, заперечення що об’єднання цих відділів не надходило.

Водночас зазначено, що Чернігівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану (далі – Чернігівський районний відділ)  розміщується у приміщенні, яке тривалий час не опалюється. Умови зберігання книг державної реєстрації актів цивільного стану та їх передачі до державних архівів, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 20.12.2013 № 2804/5, що може призвести до втрати цих книг, які є складовою частиною Національного архівного фонду України.

Крім того, аналіз завантаженості працівників Чернігівського районного відділу свідчить про його нерентабельність.

У той же час з огляду на вищенаведені положення законодавства Чернігівська селищна рада. Має правові підстави для організації та проведення державної реєстрації народження, смерті, шлюбу та видачу відповідних документів.

Разом з тим з метою покращення якості обслуговування громадян та задоволення їх потреб у сфері державної реєстрації актів цивільного стану  Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області звернулося 17.08.2018 за №478/04.2.06-75до Голови Запорізької обласної державної адміністрації з проханням розглянути питання щодо поліпшення транспортного обслуговування між смт Чернігівка та м. Пологи.